Rotalar

Rotalar sayfamda genellikle gezdiğim yerlerden, planlama sürecimden ve bu rotaları nasıl belirlediğimden bahsedeceğim. Aşağıdaki haritada koyu maviyle işaretli yerlere gittim ama bu haritalarda sadece ülkeleri seçebildiğiniz için ülkenin hepsini gezmişim gibi duruyor. Öyle yapmadım :) Peki neler yaptım, nasıl rotalar izledim, hemen anlatmaya başlıyorum..
Gideceğiniz rotayı belirlemede birçok kriter rol oynayacaktır. Örneğin kaç gününüz var, kaç kişilik bir seyahat planlıyorsunuz, bütçeniz nedir ve nasıl bir gezi tipi düşünüyorsunuz..
Günün rotaya etkisi zaten ortada ancak kişi sayısı sizin rota üzerindeki yerleri nasıl bir ulaşım yöntemiyle geçeceğiniz de belirleyici olacaktır. Bütçe göz önünde bulundurulduğunda örneğin bir arkadaş grubu arabayla gezmeyi tercih edecekken, bir çift treni veya mesafeler fazlaysa uçağı tercih edebilecektir. Bizim gezilerimiz genelde arkadaş grubuyla gerçekleştiği için biz arabayla seyahati tercih ettik, ancak bu mevsime ve gidilecek yollara göre bile değişebilecek bir karar..
Genelde insanlarda Avrupa’da tren ucuzdur diye bir düşünce vardır, ne yalan söyleyeyim bende de vardı. Bu aslında kısmen doğru bir düşünce; eğer tek bir ülke içinde gezecekseniz… Ancak birden çok ülkeye geçişi düşünüyorsanız, fiyatlar birden artıyor ve ekonomik olmaktan çıkıyor. Bu konuda ahkam kesiyor gibi olmak istemem ama tecrübelerim bana bunu gösterdi..
En önemlisi tabii ki bütçeniz. Bütçeniz kısıtlıysa planınızı çok daha iyi yapmanız gerekiyor. Zaten bütçesi rahat olanların da böyle bir zahmete gireceğini düşünmüyorum :)
Bakıyorum da uçak biletinden hiç bahsetmemişim ve hata etmişim!! Çünkü bu işlerin en başı uçak bileti ayarlamak. Tatilinizin tarihi belli olur olmaz – ki bunun en ekonomik yöntemi en az 6 ay öncesinden belirlemektir – uçak biletlerinizi almanız ve bundan sonraki planınızı ona göre yapmanız. Ne kadar ucuza bulursanız bulun (burda tabii ki 50 €’luk biletleri kastetmiyorum :)) tatilinizin en büyük kalemi yine uçak bileti olacaktır. Eğer arabayla seyahat edecekseniz, ekonomik olmak adına uçak biletini aynı yerden gidiş-dönüş olarak seçmelisiniz. Şimdi ne alaka derseniz hemen açıklayayım, araba kiralama şirketleri, arabayı aldığınız yerden farklı bir yerde bırakacak olursanız size normalden iki katı kadar ücret ödeteceklerdir. E uçak fiyatları bir kenara, bu çok da az tutmayacaktır. Ama işin içine trenle seyahat girerse o başka. O zaman da uçak fiyatlarını çok iyi araştırmanız ve karşılaştırma yapmanız gerekecektir.
İşte bütün bu değişkenler işin içine girdiği zaman, ortaya da kaba taslak bir rota çıkacaktır. Rota yazılarımda özel olarak rotaların nasıl planladığımı ve neler yaptığımı sizlerle paylaşacağım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s