Almanya-Avusturya-İsviçre Rotası Bölüm-1

“Hepimiz tatil için çalışıyoruz” , ilk duyduğumda çok itici gelen ama şöyle bir düşünüldüğünde pek de haksız olmayan bir reklam sloganı. İlk duyduğunda insanın aklına para geliyor ama aslında alacağımız izinleri hak etmek için de çalışmamız gerekiyor. Tabii bir de paha biçilemez bayramlarımız ve bayram tatillerimiz var! Hele bunlar da hafta sonuyla, diğer tatillerle vs. birleşince tadından yenmez oluyor. İşte birazdan anlatacağım Almanya-Avusturya-İsviçre Rotası da geçtiğimiz Kurban Bayramı tatiline denk geldi ve Cumhuriyet Bayramımızla da birleşince bize 5 gece 6 gün verdi.

Peki neden bu rota?

Öncelikle uçak bileti fiyatları yüzünden. Çok ucuz değil ama gezme fikrini kafamıza koyduğumuzda (Temmuz sonu) bulabildiğimiz en ucuz bilet Ankara’dan Münih’e idi. Gün sayısını dikkate aldığımızda Hollanda-Belçika rotası da izlenebilirdi ama oraların uçak bileti için biraz geç kalmıştık.. Sonuç olarak Münih’ten ya Çek Cumhuriyeti’ne yani Prag’a gidip dönecektik, ya da güneyden Avusturya’ya geçip Salzburg üzerinden zamanımız el verdiği sürece İsviçre’ye devam edip Münih’e geri dönecektik.

Aşağıda iki rotayı da göreceksiniz.

Münich-Nuremberg-Prag-Münich
Münich-Nuremberg-Prag-Münich
Münich-Salzburg-Innsbruck-Zürich-Münich
Münich-Salzburg-Innsbruck-Zürich-Münich

Daha önceki tecrübelerimiz bize günlük ortalama 300 km yolun 3.5 şoför ile yapılabileceğini gösterdi. Yani bir günde 700 km civarı yol yapıp ertesi gün şehirler arası yolda araba kullanmamak da bir seçenek. İlk rota yaklaşık 850 km, ikinci rota ise 1000 km sürüyor. Gezilecek, görülecek yerler, mevsim, bir şehirde ne kadar zaman geçireceğimiz, yollarda nerelere uğrayabileceğimiz ve bu tatilimizde neyin bizi daha çok tatmin edeceği faktörlerini bir arada düşündüğümüzde ikinci rotayı tercih ettik ama nerelere uğrayacağımızı henüz kesinleştirmedik.

İkinci rotada (Almanya-Avusturya-İsviçre – (AAİ)) konaklayacağımız şehirler, oralarda ne kadar vakit geçireceğimize bağlı olacak. Önceleri bu şehirlerin Münich, Salzburg, Zell am See, Innsbruck ve Zürich olacağını düşündük ancak her gün farklı bir şehirde kalmak bizi yorabilir diye programımızı biraz değiştirdik. Yol üzerinde mutlaka uğramamız gereken şehirler ve kasabalar vardı ve buralarda neler yapacağımızı belirlememiz gerekiyordu. Kontrol edemediğimiz tek şey hava koşulları olduğu için bu faktörü geçmişe dayalı bilgilere göre elimine etmeye çalışarak planımızı yaptık. Yaptığımız araştırmalarımız neticesinde şöyle bir liste çıktı karşımıza:

Münich

 • BMW Müzesi
 • Deutsches Müzesi
 • Münich Birası

Salzburg

 • Hohensalzburg Kalesi
 • Mozart’ın Doğduğu Ev ve Yaşadığı Ev
 • Hellbrunn Sarayı & Trick Çeşmesi

Zell am See

 • Krimmler Şelalesi
 • Kitzsteinhorn glacier (Zell’den 21 km)

Innsbruck

 • Innsbruck şehri

Imst

 • Alpine Coaster

Neuschwanstein

 • Hohenschwangau Kalesi
 • Neuschwanstein Kalesi
 • Bavyera Krallar Müzesi

Zürich

 • İsviçre Ulusal Müzesi
 • Zürichsee’de gezinti
 • Mt. Uetliberg’den Zürich’e bakış

Rhine Falls

 • Nehirde gezinti
 • Parkurlar

Bu programa göre ilk gece Münih’te, ikinci gece Salzburg’da, 3. gece Innsbruck’ta, 4. ve 5. gece ise Zürih’te konaklıyoruz. Tabii müzelerin, gezilecek yerlerin açılma/kapanma saatlerine göre planlarımızı günlük ve saatlik olarak da yapıyor ve buna uymaya çalışıyoruz. E sonuçta amacımız kısa zamanda maksimum haz almak :)

Bir şehirde bu kadar az yer mi gezilir, biraz daha kalsaydınız diyenler olabilir bu program karşısında. Bu tabii kişisel bir tercih. Biz yollarda geçen vakti kayıp olarak görmüyoruz. Bir şehri görmek, oranın vatandaşlarının dolaştığı sokaklarda dolaşmak, onların yediği yemekleri yemek, onların gittiği yollardan gitmek çünkü bize göre.. E bunları düşündüğümüzde tabii ki en önemli turistik yerleri geziyoruz ama biraz da gittiğimiz yerin dokusunu anlamaya çalışıyoruz.

Uğrayacağımız şehirlerin birbirlerine olan mesafeleri aşağıdaki şekilde. Bu da bizim günlük ortalama 250 km gibi bir yol yapmamız demek oluyor.

Münich – Salzburg (141 km)

Salzburg – Zell am See (104 km)

Zell am See – Innsbruck (142 km)

Innsbruck – Neuschwanstein (115 km)

Neuschwanstein – Zürich (240 km)

Zürich – Münich (335 km)

Toplam 1040+ ekstra300 km ≈ 1350 km

Bu da belirlendikten sonra sıra araba kiralamada. Araba kiralama işi de ne kadar erken yapılırsa o kadar ekonomik olabiliyor. Biz de gideceğimiz mesafeler belli olur olmaz bu işi hallediyoruz. Dikkat edilmesi gereken nasıl bir araba olacağı. 4 kişi birlikte gezeceğimiz için büyük bir arabayı tercih ediyoruz. Araştırmalarım esnasında arguscarhire.com aslı bir siteden aynı rentalcars.com sitesindeki gibi ya da bunun uçak versiyonu olan skyscanner.com sitesindeki gibi tüm şirketlerin araba fiyatlarına ve özelliklerine tek bir yerden ve çok da ekonomik olarak ulaşılabileceğini keşfettim. arguscarhire.com‘un farkı diğerlerinden daha fazla içeriği daha ucuza veriyor olması. Biz de bu siteden Ford Mondeo ve benzeri sınıftan bir araç kiraladık ve kışa denk geldiği için Alplerin ülkesi olan Avusturya ve İsviçre’de bu aylar için zorunlu kılınan kar lastikli olmasına dikkat ettik. Kar lastiği ekstrası maalesef maddi bir külfet getiriyor ancak zorunlu olduğu için başka şansınız yok. Bizim dikkat ettiğimiz bir nokta da araba sigortasının her şeyi kapsaması. Sadece kişisel sağlık sigortası yaptırmıyoruz çünkü zaten vize ile başvururken seyahatinizi kapsayacak bir sigortamız bulunuyor. Ancak aynı vizenizi ikinci bir seyahat için kullanacaksanız ne olur ne olmaz diye bu seyahatiniz için de sağlık sigortanızı yaptırın derim. Yeşil pasaportlular için de bu tabii geçerli.

Devam edeceğim..

Edit: (Devamı) https://selinledunya.com/2013/02/07/almanya-avusturya-isvicre-rotasi-bolum-2/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s