Almanya-Avusturya-İsviçre Rotası Bölüm-2

Herkese tekrar merhaba!

En son araba kiralamanın detaylarından bahsetmiştim. Bundan sonra sıra kalacağımız yeri ayarlamakta. Amacımız güzel yerler görmek, gezmek, dolaşmak, vizyonumuzu genişletmek.. Dolayısıyla çok güzel yerlerde kalmak önceliklerimiz arasında yer almıyor. Ne var ki kriterlerimiz kalacağımız yerin temiz olması, iyi bir muhitte yer alması ve “ortak banyo” özellikli olmaması. Avrupa’daki binalar genelde çok eski olduğu için içlerindeki düzen de çoğunda değişmemiş. Halen ortak banyo kullanımı mevcut. Daha önce böyle bir otelde konaklamadığım için sizlere bir tarifleme yapamıyorum ama kaldığımız otellerde böyle seçenekler vardı. Muhtemelen tüm bir kat bu şekilde ayrılıyordur ve o katta bulunan odalar büyük bir banyoyu paylaşıyorlardır. Bu tamamen tercih meselesi. Bütçe daha önemli ise bu seçeneği tercih edebilir, ortak banyolu odalarda da konaklayabilirsiniz. Oda fiyatlarını Euro üzerinden düşünecek olursak aralarındaki fark 40 Euro’ya, 60 Euro şeklinde olacaktır.

Peki bu oteller nasıl bulunur, nereden ayırtılır? Herkesin de artık aşağı yukarı bildiği booking.com, expedia.com, agoda.com ve belki biraz daha az bilinen bir ev paylaşım sitesi olan airbnb.com bu tip rezervasyonları yaptırabileceğiniz siteler. Yukarıda saydığım kriterlere uyan en ucuz otelleri bu sitelerden arıyor ve rezervasyon yaptırıyoruz. İlk önceliğimiz sadece rezervasyon yapmak, çünkü yaptığımız planlarda az da olsa değişme ihtimali bulunuyor. Ancak önceden ödeme yapmak almaya değecek bir risk ise, yani orijinal fiyatından çok daha düşük bir teklif sunuyorsa tabii ki onu da değerlendiriyoruz. Tabii sadece otellerin kendi sitelerine güvenmiyoruz. Tripadvisor bize buraları ziyaret eden insanların çektiği “gerçek” fotoğrafları görmemize olanak veriyor. Hiçbir yerin mükemmel olamayacağının farkındayız ancak bize göre en iyisini bulmak için elimizden geleni yapıyoruz…

Münih’te kalacağımız ilk gece için airbnb‘den bulduğumuz iki odalı bir evi kiralıyoruz. Aile başı (2 kişilik) fiyatı 60 Euro’ya denk geliyor. İlk defa airbnb‘yi kullanacağız o yüzden nasıl bir beklenti içinde olmamız gerektiğini bilmiyoruz, deneyip öğreneceğiz :). Haritadan baktığımız kadarıyla ev metro durağına yürüyerek yaklaşık 12-13 dakika ama bu bizim için sorun teşkil etmiyor. Oktoberfest alanına yakın diye reklam verildiği için genelde bizim gibi gençlerin yaşadığı bir yer olduğunu düşünüp rahatlıyoruz. Sitede de bayağı bir övgü aldığı için içimize iyice siniyor ve burayı ayırtıyoruz. Airbnb sitesinde maalesef sadece rezervasyon yapamıyorsunuz; mutlaka ödeme yapmanız gerekiyor. Fiyat uygun olduğu için biz de bunu kabulleniyoruz.

Münich'teki Evin Konumu
Münich’teki Evin Konumu

İkinci gece kalacağımız yer Salzburg. Salzburg’daki konaklamamız için booking.com‘u tercih ediyoruz. Daha ekonomik olmak açısından arabayı ikinci gün teslim almaya karar vermiştik, yani Salzburg’a yola çıkacağımız sabah. Artık arabamız olacağı için otelin şehir merkezine uzaklığı çok önemli değil ama bulduğumuz otel çok da uzak değil. Yine aile başı (2 kişi) 60 Euro’ya Hotel Lehenerhof’tan rezervasyon yaptırıyoruz.

Salzburg'daki Otelimizin Konumu
Salzburg’daki Otelimizin Konumu

Üçüncü gün önce Zell am See ve Kitzsteinhorn’e geçip, sonra da Innsbruck’ta konaklayacağız. Innsbruck için de seçimimizi booking.com‘dan yana yapıyoruz ve Innsbruck’un biraz dışında Best Western Hotel Römerhof’tan 2 yatak odalı bir apartman dairesi rezervasyonunu yaptırıyoruz. Haritalardan baktığımız kadarıyla otelin şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 10 km, bu da bize mantıklı geliyor çünkü buradaki maliyetimiz 2 kişi için 44.5 Euro.

Innsbruck'taki Otelimizin Konumu
Innsbruck’taki Otelimizin Konumu

Dördüncü ve beşinci gecemizi “dünyanın 6. en pahalı şehri” olan Zürih’te geçireceğiz. Burada diğer şehirlerdeki kadar ucuza bir yer bulacağımızı tabii ki düşünmüyoruz ama yine de en iyisini bulmaya çalışıyoruz ve bu sırada booking.com‘da kampanyada olan Hotel Senator’u keşfediyoruz! Geceliği 2 kişi için 99 İsveç Frank’ı olan otelimiz o zamanki oranla yaklaşık 82 Euro’ya denk geliyordu. Zürih’e gitmek için ufak bir araştırma yapan herkes bunun çok güzel bir fiyat olduğunu anlayacaktır! Biraz önce rastgele baktığımda halen 99 CHF’den satışta olduğunu gördüm, kaçırmak istemeyenler için harika bir fırsat!

Zürich'teki Otelin Konumu
Zürich’teki Otelin Konumu

Böylece konaklama harcamalarımız 2 kişi ve 5 gün için 328.5 Euro tutmuş oldu. Ortalamaya vurursak 2 kişi günlük 65.7 Euro’ya 5 günlük tatilimizi yapabiliyor ve gayet kazançlı çıkıyorduk.

Maliyetlerden bahsederken araba maliyetimizden de hemen yeri gelmişken bahsedeyim. 5 günlük araba kirası için toplam 177 Euro ödedik, ancak 135 Euro kadar bir farkı da teslim sırasında ödememiz gerekiyor (bu ekstra fiyat, tüm sigortaların ve 2 fazladan şoförün dahil olmasından kaynaklanıyor ve sadece teslimat sırasında ödenebiliyor) . Argus‘tan da aynı airbnb‘deki gibi ödeme yapmadan araba rezerve edemiyorsunuz. Ya az bir ödemeyle ayırtabilir ya da tümünü ödeyebilirsiniz. Biz tümünü ödeme yolunu seçmiştik. Sonuç olarak arabanın iki kişilik maliyeti de 156 Euro’ya denk gelmiş oldu. Gayet mutluyuz :)

Sıra artık gerçekleşenleri anlatmada! Planlarımızla yaptıklarımız tuttu mu?

Devam edeceğim…

Almanya-Avusturya-İsviçre Rotası Bölüm-3-Münih

Almanya-Avusturya-İsviçre Rotası Bölüm-2’ için 3 yanıt

    1. Barış Bey, öncelikle ilginiz ve sorunuz için teşekkür ederim. Yukarıda anlattıklarım planlama aşamasında yaptığımız harcamalar. Gerçekleşenleri anlattığım devam yazımda fiyatın biraz daha arttığını nedenleriyle birlikte anlatacağım. Yine bir sorunuz olduğunda cevaplamaktan mutluluk duyarım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s